Němec nadchl Brozany

Petr Bílek | MF Dnes

Nejen díky fotbalistům z Afriky či ligovým mazákům v čele s Poštulkou a Diveckým jsou zajímavé Brozany. Teď i tím, že na lavičku zlákaly vicemistra Evropy Jiřího Němce.

Klaněl se anglické královně ve slavném londýnském Wembley, hrál zápasy, které vešly do dějin českého fotbalu. Teď bývalý kapitán reprezentace Jiří Němec trénuje divizní Brozany.

"Má velké jméno, ale ne velké požadavky, je zabezpečený," říká k angažování legendy Ján Kudlička z výboru klubu. Není to poprvé, co se Němec ocitl na severočeském venkově: když se vracel ze Schalke, nečekaně šel kopat do Blšan.

V půli ledna se čtyřiačtyřicetiletý Němec ujal svého nového mužstva. A překvapil. "Není vůbec pravda, že je němej," naráží Kudlička na jeho přezdívku, jež ale zůstává platná v Němcově vztahu k médiím.

"Je zábavný. A pro kluky takový kamarád."

"V kabině i na tréninku mluví dost." I exligový útočník Radek Divecký poznal: "Je zábavný. A pro kluky takový kamarád."
Českobudějovický odchovanec sice oslavil stříbro na Euru 1996 a s německým Schalke 04 i triumf v Poháru UEFA v roce 1997, jako kouč je ale stále skoro na startu. Na podzim působil coby Beránkův asistent v druholigovém Kladně.

"Někde jsme seděli se Zdeňkem Kovářem (bývalý manažer Blšan) a bavili se o trenérech. V Kladně byla špatná finanční situace, tak nás napadl Jirka Němec. Má rád fotbal, studuje profilicenci a bydlí kousek za Prahou," líčí Kudlička, jak Brozany k trenérovi přišly.

Když taková persona vstoupila do kabiny na pěkném, ale stále vesnickém stadionku, hráči byli zprvu vyjukaní.

"Nejdřív se říkalo, že přijde Bičovský. A pak tenhle. Když mi to kluci pověděli, byl jsem vykulený," přiznal dvacetiletý záložník Radek Gabriel, jenž se snaží probít do kádru. "Já si Jiřího Němce pamatuju z Eura 1996. Sice mi bylo šest, ale zapomenout se na to nedá."
Němec studuje profesionální licenci, k tomu potřebuje trénovat nějaký tým. A Brozany mu vyšly vstříc. Když odjede do školy, zaskočí za něj asistent Vlastimil Calta. "Chceme hrát do šestého místa, o postup ne. Divize je pro Brozany adekvátní soutěž," míní Kudlička.

Hráče si Němec získal hned. "Jeho tréninky jsou perfektní, zábavné. Kluci ho berou. A on je tady hodinu před tréninkem i po něm, dvě hodiny před zápasem," líbí se Kudličkovi Němcův zápal. I Divecký si pochvaluje pestré tréninky: "Jirka dělá to, co se dělá v lize, akorát s menší intenzitou. Když se chodím dívat na přípravu fotbalistů Teplic, tak třeba v úterý jsme měli stejný trénink jako oni."

Mladík Gabriel je rovněž unešený. "Tréninky mají správnou jiskru, náboj, je na nich sranda." Přiznává ale, že je z Němce ještě trošku nervózní. "Mám k němu respekt. Na druhou stranu to není, že by nás jen buzeroval, ale taky pochválí, povzbudí. Což já potřebuju. Jsem z něj nadšený!"

Hodnocení článku: 
Zatím nehodnoceno

Google play

VÝBĚR ZE SUVENÝRŮ

Šála
Cena:
250 Kč

SOCIÁLNÍ SÍTĚ | FACEBOOK & TWITTER