Brozanský Sokol doletěl do třetí ligy

Autor: Petr Bílek, MF DNES | Foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Navlékli si červená vítězná trička, vykouřili postupové doutníky, vystříkali oslavné šampaňské, pak vysmátí klesli do kolen, na trávníku udělali vláček a dojeli symbolicky do 3. ligy. Fotbalisté Brozan se do ní dostali poprvé ve svých dějinách!

Postup je měřítko toho, jak fotbal děláme. A my ho děláme dlouhodobě dobře.
Antonín Kühn, předseda klubu

„A hrát ji budeme, určitě! Bylo by nedobré nepostoupit, když si ji kluci vykopali,“ oznámil předseda klubu a mecenáš Antonín Kühn po sobotní remíze 1:1 v Lovosicích, která Brozanům zajistila prvenství v divizní skupině B. Nic jim pak nevadila porážka v penaltovém rozstřelu.

„Jsem spokojený. A šťastný!“ zvolal kouč Přemysl Bičovský, než ho hráči čapli, odvlekli a dali mu hobla. Antonína Kühna házeli do vzduchu.

Bičovský je postupový trenér: Most dotáhl do 1. ligy, Chomutov do druhé, béčko Mostu do třetí, Proboštov do krajského přeboru. „Ale není to rutina. I tenhle poslední krok byl těžký,“ připomněl, že kdyby druhé Lovosice vyhrály 3:0, Brozany by přeskočily.

Po podzimní krasojízdě to Sokolu sice drhlo, ale vedení v tabulce zuby nehty udržel. „Základní kámen postupu jsme dali na podzim. Když pak odešli Potočný do Teplic a Gnahoui a zranil se Benda, najednou nám vypadlo 30 gólů.“

I tak se historický úspěch nakonec slavil. Obec s třinácti sty obyvateli se těší na Českou fotbalovou ligu. „Jsme vesnice. Strop pro nás má být divize, krajský přebor. Ale postup je měřítko toho, jak fotbal děláme. A my ho děláme dlouhodobě dobře, byť to zní neskromně,“ blaží Antonína Kühna.

O tom, že 3. ligu si Brozany zkusí, se rozhodlo před 14 dny. „Řekl jsem, že víc peněz nedám, ostatní sponzoři slíbili, že oni ano. Pomůžou nám. Tím mě přesvědčili. A hlavně mě přesvědčil manažer Honza Kudlička, který je duše všeho. Bez něj bych fotbal v Brozanech nedělal vůbec – anebo jen okrajově,“ děkoval předseda.

Včetně mládeže letos potřeboval 3,5 milionu korun. „Ve 3. lize to bude asi o 800 tisíc víc. Klukům jsme řekli, že jim podmínky nezlepšíme. Ale je to o tom udělat si čárku, že jsme byli v ČFL.“

Jak Antonín Kühn netlačil na postup, což byl jeden z klíčů k úspěchu, tak nebude tlačit ani ve 3. lize.

„Postup nám vlastně umožnili soupeři, na jaře jsme nehráli nějak skvěle. Spíš naopak. V ČFL nemáme co ztratit. Uděláme maximum, abychom uspěli. Když to nevyjde, spadneme. Nic se neděje. Život půjde dál. V úspěch nedoufáme, ale zkusíme to.“

Sestup? Pro 52 letého Antonína Kühna by to bylo novum, ale teď se opájí postupem. „Jako aktivní fotbalista jsem nikdy nespadl. Sedmkrát jsem postoupil. A od doby, co jsem předseda Brozan, jsme došli z I. A třídy až do 3. ligy,“ cení si. Sobotní sláva se šikla: „V pátek jsem měl narozeniny, v sobotu svátek. Krásný dárek!

Zdroj: iDnes.cz | http://fotbal.idnes.cz/fotbal-sokol-brozany-postup-cfl-dag-/fot_dsouteze...

Hodnocení článku: 
Average: 4.3 (8 votes)

VIDEO

FOTOGALERIE

PODOBNÉ ČLÁNKY

1. 7. 2015 | A - tým
Překvapení připravila Sportovně technická komise – Řídící...
15. 6. 2015 | A - tým
Vítězem Divize skupiny B ročníku 2014/2015 se stalo naše...

Google play

VÝBĚR ZE SUVENÝRŮ

Kšiltovka 90 let
Cena:
200 Kč

SOCIÁLNÍ SÍTĚ | FACEBOOK & TWITTER